Mahkeme Dosya Sorgulama sistemi – Dava dosyalarınızı dosya numaraları ile sorgulayabilirsiniz. mahkeme Dava dosyası sorgulama ve öğrenme sistemi

Adalet bakanlığı Mahkeme dava dosyası sorgulama sistemi hakkında ve dava dosyalarının nasıl sorgulandığını sizlere anlatmaya ve sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

Ne tür mahkeme dava dosyaları sorgulanmaktadır. Sorgulama ekranında neler var ve nasıl sorgulama yapılmaktadır. Aşağıda verilmiş olan adımları Lütfen dikkatli okuyunuz.

Dava Dosyası Sorgulama için tıkla

1. Evrak Numarasından Dava Sorgulama : Bu sorgulama işleminde evrak yılınızı ve evrak numaranızı girerek sorgulama yapabilirsiniz.

2. Esas Numarasından Dava Sorgulama : Bu sorgulama işleminde daire kodunuzu seçiyorsunuz. sonrasında esas yılı ve esas numarasını girerek sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Dava Dosyası Sorgulama için tıkla

3. Geldiği Esas Numarasından Dava Sorgulama : Bu sorgulama işleminde mahkeme türünü seçin sonrasında ise geldiği yerleri seçip geldiği esas yılı ve esas numarını girin ve işlemi gerçekleştirin.

4. Geldiği Yer Karar Numarasından Dava Sorgulama : Bu Sorgulama işlemide aynı geldiği esas numarası sorgulaması gibi adımlar var sadece esas numarası yerine karar numarası giriyorsunuz.

Dava Dosyası Sorgulama için tıkla

Dava Dosyası Sorgulama sistemi, Danıştay'da görüşülen dosyalara ait bilgilerin internet üzerinden kullanıcılara ulaşmasını sağlayan bir sistemdir. Dosyasının ne durumda olduğunu öğrenmek isteyen kullanıcılar, dosyalarına ait ilgili yıl ve numara bilgilerini girerek dosyaları hakkında bilgi edinebilirler.

Sorgulama yapılırken ekranda görülen ‘evrak türü’ 3 ana başlık altında gruplandırılmıştır.
1. Normal: Bu başlık altında ilk derece mahkemesi olarak Danıştay’da görülen davalar, ilk derece mahkemelerinden (idare ve vergi mahkemeleri) temyizen incelenmek üzere gelen dosyalar ve ilk derece mahkemelerinin ısrar kararlarının temyizen incelenmesi için gönderilen dosyalar yer almaktadır.
2. Temyiz: Bu başlık altında ilk derece mahkemesi olarak Danıştay Dava Dairelerinde görülen dosyalara ilişkin İdari ve Vergi Dava Daireleri Kurullarına yapılan temyiz başvuruları yer almaktadır.
3. İtiraz: Bu başlık altında ilk derece mahkemesi olarak Danıştay Dava Dairelerinde görülen dosyalara ilişkin yürütmenin durdurulması istemi hakkında İdari ve Vergi Dava Daireleri Kurullarına yapılan itiraz başvuruları yer almaktadır.

Dava Dosyası Sorgulama için tıkla

34 Yorum Yapılmış “Mahkeme Dosyası ve Mahkeme Dava Dosyası Sorgulama” Konusu için..

 1. mehmet karcı diyor ki:

  Dava dosyamın sorgulanıp sorgulanmadığını görmek istiyorum.

  • pramid diyor ki:

   Dava dosyanızın sorgulanıp sorgulanmadığını öğrenme şansınız malesef bulunmuyor. Sadece size ait olan dava numarası ile ve bu dava dosya numarası kimde varise onlar sorgulama yapabilmektedirler.

  • asiye kanyar diyor ki:

   ismim asiye kanyar eşim öldüğü için davayı ben yürütüyom ama bu dava 5 yıldır sürüyo bir yıldır dosya yargıtaya gitti ama içbir sonuç alamıyom davayı ben kazandım ama yargıtaydan bir sonuç alamadım daa nekadar beklicem bu davayı bana yardımcı olun

   • rana diyor ki:

    benimki aynı seninki gibi aynı şeyi bende çekiyorum haylandan mahkemenin cevabınını ne olduğunu bekliyorum

 2. büşra bulut diyor ki:

  Merhaba benim babam cezaevinde. bana bu siteye girmemi söyledi. dosya numarasını falan hepsini verdi. ama ben buradan dosyanın sorgulanıp sorgulanamadığını bakamıyorum`elimde bütün bilgiler varken. yardımcı olursanız sevinirim..

 3. Ahmet diyor ki:

  Dava dosyasında elinizde mahkeme dosya numarası varsa yukarıda verilen linke tıkladığınızda karşınıza gelen ekranda dosya numarasını yazarak istediginiz argümanlara ulaşabilirsiniz.

  mahkeme dosya sorgulama ekranı açılırken sol tarafta ki menüleride kontrol edebilirsiniz.

 4. özlem diyor ki:

  bir bosanma mahkemesi sorgulamak istiyorum kimlik numarası var ama dava dosya numarası yok nerden nasıl öğrenebilirm

 5. pramid diyor ki:

  Dava dosya numarasını avukatınız aracılığı ile yada kendiniz ilgili kuruma giderek alabilirsiniz.

 6. pınar diyor ki:

  dava erzurum devlet güvenlik mahkemesinde görüldü.yıl esas no ve yıl karar no var. sonra temyize gitti.ancak ben dosyayı yargıtay sayfasında arıyorum yok.nedeni ne olabilir.not:dava 10 yılı geçmiş olabilir.
  yanlış mı?arıyorum ne yapabilirim?cevabınız için şimdiden teşekkürler.

 7. ugur diyor ki:

  benim iş davası kazandım ama karşı daraf temize gitti 3 yıl oldu temiz cvp gelmdi kazandgım miktar belli ama alamıyom neden acaba.

 8. cuneyt cirka diyor ki:

  Ben yurt disindayim esimle ayrilma karari aldik esim giyabimda bosanma davasi acmis bu 3. mahkeme olacakmis ben buradan (Azarbeycan) konsolosluk araciligi ile bilgi alamiyorum esimde dosya,dava numarasini vermemekde kararli ben buradan mahkeme sonucunu nasil ogrene bilirim.
  Mesela mahkeme sonuclandimi mahkeme ne karar verdi gibi.
  Beni bu konularda aydinlatirsaniz sevinirim Tesekkurler.
  Saygilarimla
  Cuneyt CIRKA

  • demet çırka diyor ki:

   yalan söyleme cüneyt efendi eşim dosya numarasını vermiyor diye dosya numarasını yüz sefer verdim herkesi kendin gbib yalancı sanma ama benim elimden gelen bu adam olsaydında gelip karsıma mahkemede boşansaydın yada ne şekilde boşanılacaksa sen daha iyi bilirsinya bu işi sen yapsaydın bide utanmadan internete yazıyosun gittin oraya herşeyi benden bekledin ben senin yüzünden mahkeme kapılarında sürünüyorum ve hala senin soyadından kurtulamadım

  • demet çırka diyor ki:

   ben zaten sana gerekli bütün cevapları veriyorum mahkemeyle ilgili ama sen arayıp sorma tenezzülünde bulunmak yerine buralara yazı yazıyosun.bende ozaman bi soru sorayım.bu siteye

 9. Fatma ORDU (DEMİRBAŞ) diyor ki:

  2010 / 717 nolu dosyamın temyizde ne aşamada olduğunu öğrenmek istiyorum.Yaklaşık sekiz ay oldu.Neolur bilgi verin.

 10. Fatma ORDU (DEMİRBAŞ) diyor ki:

  Ankara 1.Aile Mahkemesinde sonuçlanan kararı karşı taraf temyize gönderdi. Sekiz aydır hala sonuçlanmadı.Ne aşamada olduğunu öğrenmek istiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.Şimdiden teşekkürler,iyi çalışmalar.

 11. murtaz şemşek diyor ki:

  makeme tarihimi öğrenmek istiyorum

 12. ertuğrul pehlivan diyor ki:

  linkler hatalı tekrar kontrol edermisiniz?

 13. demet çırka diyor ki:

  bende eşimin sorularına karşılık size sormak istiyorum o bana inan mıyor galiba. ben yaklaşık 1 yıl önce boşanma davası açtım ve 7 ay sonra mehkeme beni gıyabında boşadı karsı taraftan kimse gelmediği için ama hala nüfusa geçmiyor onun soyadını taşıyorum esas kararı alamadım.eşimin adresi olmadıgı için evraklar tekrar dönüyor sanırım.biran önce soyadımında değişmesi için ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim.

 14. adnan yaman diyor ki:

  9 ay oldu danıştay başkanlığında bulunan 2010/1048 esas nolu dava dosyam hakkında bilgi alamıyorum ne aşamada, bilgi verirseniz sevinirim.

 15. ahmet diyor ki:

  04/04/2006’dA dosyamı temyiz ettim Zaman aşımı ne Zaman Yanıtlarsanız Sevinirim..!

 16. serkan kartal diyor ki:

  iyi akşamlar.benim eşim nisan 2009da kızımla beraber evi terk etti bazı eşyalar ve biriktirdiğimiz altınlarla gitti ve ayrı ev tuttu bana boşanma davasını açtı ve ankara 2 aile mahkemesi hakimi 3 mahkeme sonra bizi boşadı kızımın yaşı 18den küçük olduğu için velayetini annesine verdi bende buna itiraz etmedim eşim ve kızımla beraber 275 tl nafaka bağladı bunada itiraz etmedim 6000 tlde maddi tazminata mahkum etti bende mahkemenin boşamasından 1 hafta sonra nafakayı yatırdım ve nafakayı aralıksız olarak yatırmayada devam ediyorum bende tazminatı yargıtaya temyize götürecektim yerel mahkeme kalemi mahkemenin verdiği bütün kararlara itiraz etmemi söyledi ve bende öyle dilekçe verdim dosya yargıtay 2 hukuk dairesine gitti yargıtay 2 hukuk daireside 14 ay sonra yerel mahkemenin verdiği bütün kararları onadı ve dosyayı tekrar yerel mahkemeye göndermiş yerel mahkemede eşim ve bana ayrı ayrı tebligatla bunu bildirmiş eşimin tebligatını avukatı almış ben avukat tutmadığım için benim eşimle beraber oturduğumuz eve gelmiş ben o adresten ayrıldığım için beni bulamamışlar ve mahalle muhtarına gitmişler adresimin belli olmadını söylemiş ve dosya tekrar yerel mahkemeye gitmiş bende başka bir şehirde olduğum için tebligatı almadım benim öğrenmek istediğim ben tepligatı eğer mahkemeden almazsam bunun ne kadar belirli bir süresi vardır veya tebligat bana ulaşmazsa boşanmış oluyormuyuz birde ben emekliyim ve başka hiç bir malım ve mülküm yok eğer maaşıma haciz konulursa yüzde kaçını keser kusuruma bakmayın biraz metnim uzun oldu şimdiden çok teşekkür ederim acil cevap bekliyorum saygılarımla

 17. mehmet diyor ki:

  arkadaşlar siyasi dosyalar dışında temyiz tarihinden itibaren beş yıl içinde dosyalar zaman aşımına uğruyor.

 18. ADNAN diyor ki:

  bulundugum il dışında boşanma davam var.eşim tarafından açıldı dava açılan mahkemeye gitmeden dilekçe yoluyla duruşma görülürmü .. ikimizde boşanmak isityoruz..bu dava nasıl sonuclanır..yardımcı olursanız sevinirim..

 19. adnan can diyor ki:

  bulundugum il dışında boşanma davam var.eşim tarafından açıldı dava açılan mahkemeye gitmeden dilekçe yoluyla duruşma görülürmü .. ikimizde boşanmak isityoruz..bu dava nasıl sonuclanır..yardımcı olursanız sevinirim..

 20. inan can diyor ki:

  bulunduğum ilçe dışında vasi davası görüldü fakat hakim yetkisizlik kararı verdi.dosyayı ikametgahımızın olduğu ilçeye gönderdi hala dava dosyasından bir haber gelmedi.dosyayı ve duruşma gününü nasıl öğrenebiliriz.?

 21. duru diyor ki:

  Merhaba,yaklaşık 1,5 yıl süren bir boşanma davam vardı, temmuz 2011 de bitti ancak karşı taraf boşanmayı değilde nafaka ve tazminatı temyize gönderdi,eşya ve altınlar için açtığım dava ise aralık 2011 de bitti onuda kaybettikleri için o davayıda temyize gönderdiler, temyizden gelen haber bugün duydum ki haziran ayında Ankarada tekrar dava görülecekmiş,bu gibi durumlar oluyormu bu aşamalar normal mi öğrenmek istiyorum yardımcı olursanız sevinirim.

 22. ercan diyor ki:

  Arkadaslar bir konuda yardımcı olmanızı istiyorum eşim boşanma davası açacak ama benim bulunduğum il dışında ben bulunduğu ilde davaya katılmak istemiyorum kendi bulunduğum ilde davaya katılma imkanım varmıdır yardımcı olursanız teşekkür ederim

 23. ahmet bildik diyor ki:

  eşimle anlaşarak boşandık 2 çocugumun velayetini kendisine verdim ancak büyük oglumu döverek evinden uzaklaştırdı bunun üzerine velayet davası açtım ve kazandım kararı temyiz etti yargıtay büyük çocuk için dava açmış küçük için açmamış diye karar vermiş mahkeme tekrar yapıldı ancak mahkeme kesinleşmesine ragmen bana ne mahkeme kararı nede kesinleşme şerhi gönderilmedi eski eşim adliye çalışanıydı ve çevresi çok mahkemenin kesinleşme kararını manisaya gitmeden nasıl alabilirim oglum benim yanımda kalmaktadır lütfen yardımcı olun saygılarımla

 24. ceylan diyor ki:

  ben boşanma davası açtım mahkemenin ne zaman olacağını öğrenmek istiyorum bana yardımcı olurmusunuz?

 25. yaşar diyor ki:

  makkemem bitti ama karşıtaraf itiraza gitti dosyave karar numaram elimde dosya sorgulamadan giriyorum ama sorgulayamıyarum yardımcı olurmusunuz 11880 aradım verdigi cevap benim bildigim şeyler net cevap yok

 26. ruzgar diyor ki:

  slm benım adıma acık olan bır icra dosyası var bu nezaman zaman asımına ugrar ve kapatılır dava 23.07.2012 yılında acılmış

 27. eyyup diyor ki:

  eşim bana 2yıl oldu boşanma davası açtı ve 3mahkeme oldu ben hiç birisine gidemedim bana maddi manevi tazminat davası açtı ve bu parayı hiç ödeyecek durumum yok şimdi ben temize gönderdim halen bir cevap alamadım bu işten nasıl kurtulabilirim bana yardımcı olursanız sevinirim

Yorum Yap